Obsza

Obsza

Gmina Obsza posiada bogatą historię. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1388 r., kiedy to wchodziła w skład Księstwa Bełskiego Ziemowita IV. Tereny te gościły m.in. króla Władysława Jagiełłę i Stefana Batorego – o czym pisał Jan Kochanowski, a także Jana Sobieskiego.

W wyniku burzliwej i trudnej przeszłości po dawnych czasach pozostało niewiele. Wśród zachowanych zabytków dominują obiekty sakralne.

Jednym z nich jest murowany kościół parafialny w Obszy, wybudowany w latach 1858-1860, który początkowo służył jako cerkiew greckokatolicka. Obok niego w 1860 r. postawiono murowaną dzwonnicę, która służy mieszkańcom do dzisiaj. W skład obszańskich obiektów sakralnych wchodzi także dawny przykościelny cmentarz z II poł. XIX w.

Kościół w Babicach, fot. Marek Marcola

Podobna grupa zabytków znajduje się w Zamchu. Murowany kościół parafialny (dawniej cerkiew greckokatolicka) wybudowano w latach 1842-1843. Wraz z nim powstała dzwonnica i cmentarz przykościelny, na którym zachowało się pięć zabytkowych, kamiennych pomników. Do rejestru zabytków wpisane jest też tzw. Zamczysko w Zamchu, gdzie istniał kiedyś zameczek, opisywany przez Jana Kochanowskiego.

Fot. M. Marcola

Poza zabytkami, na terenie gminy znaleźć można wiele obiektów wpisanych do ewidencji dóbr kultury. Są to m.in. kościoły oraz przydrożne kapliczki i figury, wciąż służące i pielęgnowane przez ludzi. W każdej miejscowości znaleźć można stare, drewniane budynki (domy mieszkalne, kuźnie i całe zagrody), w wielu przypadkach nadal użytkowane.

Skansen, fot. Zagroda Roztocze

Z racji położenia gminy przy dawnej granicy zaborów austriackiego i rosyjskiego, zachowały się dwa ciekawe obiekty. Pierwszy to dawny słup graniczny, drugi –  budynek strażnicy granicznej w Obszy.

Na terenie gminy ciekawostki znajdą również miłośnicy prehistorii. Nie lada gratką są stanowiska archeologiczne w miejscowościach Zamch, Olchowiec, Dorbozy i Babice.

Przez gminę Obsza biegnie czerwony szlak rowerowy, prowadzący do Puszczy Solskiej, coraz popularniejsze stają się również spływy kajakowe Tanwią.

Fot. Marek Marcola
Piróg biłgorajski. Fot. Zagroda Roztocze

Amatorom regionalnych smaków i turystyki w stylu „slow” do gustu przypadnie z pewnością Zagroda Roztocze w Obszy. Jedną z jej specjalności jest piróg biłgorajski.

www.obsza.pl

Translate »