Zamość i Roztocze

Roztocze – słoneczny wypoczynek w krainie niezwykłości

Gdzie spędzić wolny weekend, urlop, całe wakacje? Na Roztoczu! Konie, kajaki, rowery, imprezy kulturalne i wyśmienita kuchnia – to tylko część atrakcji, które region oferuje turystom.

Fot. Kazimierz Chmiel

Roztocze to wymarzone miejsce dla osób szukających ciszy i spokoju. Wypoczynkowi sprzyja duża ilość szlaków pieszych i rowerowych, osobliwości przyrodniczych i niezwykłych widoków.


To tutaj znajdują się ogromne kompleksy leśne, malownicze pasma pól, wąwozy lessowe, Roztoczański Park Narodowy z hodowlą konika polskiego, jeziora i pomniki przyrody, a także urokliwe, pełne zabytków miasta, miasteczka i wsie, tworzące niezwykły, sprzyjający wypoczynkowi klimat.
Na terenie gminy Susiec położony jest Rezerwat przyrody Nad Tanwią, gdzie znajdują się małe wodospady zwane szumami.  W 2016 roku, w plebiscycie National Geographic Polska, zostały one uznane za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

Fot. Remigiusz Oleszkiewicz


Kolejnym obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Roztocza jest rezerwat Czartowe Pole nieopodal Józefowa. Z miejscowych podań wynika, że było to ulubione miejsce czarcich harców. Z siłami nieczystymi związana jest także historia kolejnego rezerwatu, Piekiełka nieopodal Tomaszowa Lubelskiego.

Fot. Kazimierz Chmiel


Perłą Roztocza jest Krasnobród. To nie tylko znane uzdrowisko, w którym leczone są choroby układu oddechowego i schorzenia neurologiczne (w tym także u dzieci), ale również słynące z cudów sanktuarium maryjne i jedno z najatrakcyjniejszych kąpielisk w regionie.

Fot. Natalia Wierzbicka


Kolejne kąpielisko znajduje się nad ogromnym, prawie 1000-hektarowym zalewem w Nieliszu. Ten malowniczy zbiornik to również raj dla wędkarzy, kajakarzy i żeglarzy, dla których przygotowano m.in. wygodne pomosty i wypożyczalnię sprzętu pływającego.

Fot. Remigiusz Oleszkiewicz

W naszym regionie z pewnością nie będą się nudzić także miłośnicy innych aktywnych form spędzania wolnego czasu. Szlaki piesze, rowerowe (w tym słynny Green Velo), przejażdżki konne, spływy kajakowe Wieprzem i Tanwią, rajdy samochodów 4×4, a zimą narty i kuligi to tylko niektóre z propozycji.
Roztocze to również zdrowa, tradycyjna kuchnia: miody, nalewki, piwa, zupa z pokrzyw, chleby na zakwasie, potrawy z dziczyzny i drobiu, gołąbki z kaszą i wiele innych, ekologicznych smakołyków.
Na Roztoczu można się świetnie bawić. Do kalendarza imprez na stałe wpisały się m.in.: zamojski Jarmark Hetmański, Cieszanów Rock Festiwal, józefowski Festiwal Kultury Ekologicznej, Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Międzynarodowe Koncerty Organowe w sanktuarium w Krasnobrodzie czy Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu


I na koniec: na Roztocze warto przyjechać, bo statystyki z ostatnich kilkudziesięciu lat pokazują, że jest to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce!

Translate »