Zamość

Zamość

Zamość, położony w południowej części województwa lubelskiego i będący dobrą bazą wypadową na Roztocze, to świetnie zachowany przykład XVI-wiecznego, renesansowego „miasta idealnego” z silnym rysem włoskim. Miasto zaprojektował i zbudował pochodzący z Italii architekt Bernardo Morando, zatrudniony do tego zadania przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

Fundator chciał, by jego miasto było nie tylko piękne, ale także trudne do zdobycia. Pomysł udało się zrealizować i Zamość stał się jedną z najpotężniejszych twierdz Rzeczypospolitej, z powodzeniem odpierając ataki m.in. Kozaków Bohdana Chmielnickiego i Szwedów pod dowództwem Karola X Gustawa.

Szturm Twierdzy Zamość, fot. Adrian Gil

W ostatnich latach w znacznym stopniu odtworzono pierwotny charakter miasta-twierdzy. Staje się ono scenografią dla różnego rodzaju widowisk historycznych, w tym największego – Szturmu Twierdzy Zamość.

Unikatowe są nie tylko zabytki w obrębie Starego Miasta, ale również układ urbanistyczny Zamościa, wpisanego w 1992 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

fot. Szymon Łyciuk

Prawdziwą perłą jest Rynek Wielki o wymiarach 100 na 100 metrów, uznawany za jeden z najpiękniejszych staromiejskich placów w Europie. Jego charakterystyczną cechą jest to, że ratusz nie jest usytuowany na środku, tylko stoi w jednej linii z kamienicami, które niegdyś należały do mieszkających tu ormiańskich kupców.

Ze względu na niepowtarzalny charakter, Zamość każdego roku odwiedzają tysiące turystów z całego świata, a mimo to wciąż udaje mu się zachować kameralny, „włoski” charakter. Na przyjezdnych czekają wyśmienite restauracje i znakomite hotele. A poza samymi zabytkami, miasto oferuje dziesiątki rozmaitych atrakcji.

Rynek Wodny, fot. Arkadiusz Kuźmiński

Zamość z dziećmi

Jedną z nich jest ogród zoologiczny, w którym oprócz płazów, gadów i ptaków z wszystkich zakątków globu zobaczyć można m.in. lwy, tygrysy, hipopotamy karłowate, niedźwiedzie i żyrafy. Na terenie ogrodu znajduje się plac zabaw, punkty gastronomiczne oraz park linowy Zoolandia.
Kolejny park linowy usytuowany jest przy ul. Dzieci Zamojszczyzny 3. Do dyspozycji są tutaj dwie trasy o różnym stopniu trudności i ścianka wspinaczkowa.

Nie lada atrakcją dla najmłodszych są napędzane siłą mięśni gokarty, które można wypożyczyć w zamojskim Parku Miejskim.

Starsze dzieci na pewno nie będą się nudziły podczas zwiedzania Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, które znajduje się w Bastionie III (ul. Zamkowa). Wśród atrakcji tego miejsca wymienić warto hologram Andrea dell’Aqua, następcy Bernardo Morando, symulator czołgu T-34, a także makietę 4D, przedstawiającą burzliwe dzieje fortyfikacji Zamościa.

Niezapomnianym przeżyciem jest także wizyta na Bastionie VII (ul. Łukasińskiego), gdzie stacjonuje oddział XVII-wiecznych rycerzy. Można tu postrzelać z łuku, wybić okolicznościowy dukat, a nawet… wypalić z prawdziwej armaty.

Zamość dla aktywnych

Rodziny z dziećmi powinny skorzystać z oferty wypożyczalni rowerów, kasków i przyczepek dla maluchów. Jedna z nich znajduje się w informacji turystycznej w zamojskim ratuszu, druga – w tzw. Lunecie (Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, ul. Łukasińskiego 2E).

Wspomniany wcześniej park to wymarzone miejsce dla miłośników joggingu, rowerzystów i rolkarzy. Dodatkowo, jeśli zima jest wystarczająco mroźna, w niecce stawu parkowego urządzane jest naturalne lodowisko. Kolejne, sztuczne, działa przez całą zimę na Rynku Wielkim.

Ośrodek Sportu i Rekreacji dysponuje halą tenisową z trzema kortami i profesjonalną siłownią (ul. Królowej Jadwigi), z kolei na miłośników pływania czekają dwa kryte baseny. Pierwszy, miejski, usytuowany jest przy ul. Zamoyskiego 62A, drugi jest częścią kompleksu SPA Hotelu Artis (Sitaniec 1). Przy sprzyjającej pogodzie warto również wybrać się na plażę przy zalewie miejskim, położoną zaledwie kilkaset metrów od Starego Miasta.

Zamość kulturalny

Zamojski Rynek Wielki jest jedyną w swoim rodzaju salą koncertową i teatralną pod gołym niebem. Od początku maja do końca września jest on miejscem licznych koncertów i przedstawień, a także areną wydarzeń sportowych.

Sezon rozpoczyna Zamojska Majówka, której towarzyszy Festiwal Sztuk Ulicznych „Na Bruku”. Kolejnym mocnym akcentem są: organizowany na przełomie maja i czerwca, wspomniany wyżej Szturm Twierdzy Zamość oraz Jarmark Hetmański, na którym można popróbować lokalnych specjałów, m.in. najlepszych miodów z Roztocza, tradycyjnego chleba i niepowtarzalnych nalewek.

Katedra, fot. Wojciech Suchowierz

Warto wybrać się również na Zamojski Festiwal Kultury „arte, cultura, musica e…”. Pod tą nazwą kryje się cykl koncertów, wystaw, spektakli i wykładów, prezentujących wielowiekowe związki Zamościa z Italią.

Zamojskie Lato Teatralne (czerwiec – lipiec) to z kolei plenerowe przedstawienia w wykonaniu najlepszych teatrów klasycznych i eksperymentalnych z Polski i zagranicy.

W lipcu Rynek Wielki opanowują również tancerze i muzycy z całego świata, biorący udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Eurofolk”.

W sierpniu w Zamościu organizowane są m.in.: festiwal Spotkania z Historią i inscenizacja historyczna Zamość 1920.

Fot. J&R Kraczek

Translate »